Znajdź nas na Facebooku Znajdź nas na Google +1
Rzetelna firma Family Tour Skoczów

Pielgrzymka na 100-ą rocznicę urodzin Jana Pawła II do Włoch

8 dni | autokar | 2100zł

TERMINY:

PADWA - MONTE CASSINO - MENTORELLA - RZYM - WATYKAN - ASYŻ - WENECJA

 
Program ramowy

DZIEŃ 1: Wyjazd z Polski. Zbiórka uczestników i wyjazd z Bydgoszczy w bardzo wczesnych godzinach porannych. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Włoch.

 

DZIEŃ 2: Padwa. Śniadanie, po którym przejazd do Padwy. Przejście przez Prato della Valle. Nawiedzimy bazylikę św. Justyny, gdzie według tradycji pochowany jest św. Łukasz Ewangelista. Świątynia wzniesiona została w XV wieku i do 1810 roku pełniła rolę najważniejszej świątyni w północnych Włoszech. Na szczególną uwagę zasługują dwa ołtarze. Jeden z nich, znajduje się w prawej nawie i pochodzi z V wieku, jest to ołtarz św. Proscediumusa, a drugi to ołtarz św. Łukasza z XIV wieku, umieszczony jest w lewej nawie. Następnie przez plac Prato della Valle dojdziemy do bazyliki św. Antoniego, zwanej „cudem Padwy” z sarkofagiem Świętego oraz kaplicą polską. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Rzymu.


DZIEŃ 3: Monte Cassino, Mentorella. Śniadanie. Przejazd do Cassino. Udamy się na Wzgórze Monte Cassino do opactwa benedyktyńskiego. Zobaczymy zabudowania klasztorne, kościół i bazylikę mieszczącą grób św. Benedykta i św. Scholastyki. Wzgórze z opactwem benedyktyńskim w czasie trwania II wojny światowej było kluczowym punktem obrony niemieckiej „linii Gustawa”, zdobyte przez żołnierzy Drugiego Korpusu Polskiego. U podnóża klasztoru nawiedzimy cmentarz żołnierzy polskich oraz ich dowódcy gen. Władysława Andersa. Msza Święta. Przejazd do Sanktuarium Maryjnego w Mentorelli – jednego z najstarszych we Włoszech, które było ulubionym miejscem kontemplacji Świętego Jana Pawła II. Ojciec Święty odwiedzał to górskie sanktuarium od czasów Soboru Watykańskiego II, jako biskup, a później jako kardynał. Był tu na krótko przed konklawe, a także 14 dni po wyborze na Stolicę Piotrową.  W czasie pierwszej pielgrzymki już jako papież powierzył swój pontyfikat opiece Matce Bożej. Oprócz cudownej figury Matki Bożej Łaskawej na pobliskiej skale znajdują się m.in.: grota św. Benedykta i Schody Święte prowadzące do dzwonnicy z napisem: „Nie uderzaj w dzwon, jeśli Twoje serce nie bije po chrześcijańsku”. Modlitwa przed cudowną figurą Matki Bożej Łaskawej. Powrót na obiadokolację i nocleg.  

DZIEŃ 4: Watykan, Rzym. Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Weźmiemy udział w głównych obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. O godzinie 10:30 uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Czas wolny na Placu Świętego Piotra na zakup pamiątek i dewocjonaliów. Kolejno nawiedzimy bazylikę Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Śnieżnej. Świątynię tą nawiedzał Święty Jan Paweł II 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała swoją pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Następnie udamy się w okolice Koloseum. Tu w Wielki Piątek Święty Jan Paweł II prowadził wokół antycznego amfiteatru Drogę Krzyżową. Stacje rozmieszczone są wzdłuż Via Sacra, która biegnie przez środek Forum Romanum od stóp wzgórza kapitolińskiego do Łuku Konstantyna. Podczas spaceru zobaczymy także: Fora Cesarskie, Kolumnę Trajana, Kapitol. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.


DZIEŃ 5: Watykan, Rzym. Wczesne śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Weźmiemy udział w uroczystościach 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły - nawidzimy Bazylikę św. Piotra - przy głównym ołtarzu katedralnym pod przewodnictwem Ks. Prymasa Wojciecha Polaka odprawiona zostanie Msza Święta dla pielgrzymów z województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Nawiedzenie Bazyliki św. Piotra. W centralnej części kościoła przed kryptą znajduje się ołtarz główny, tzw. papieski, a nad nim wykonany z brązu barokowy baldachim projektu Berniniego. Do naw bocznych przylegają liczne kaplice, w tym kaplica z Pietą Watykańską – rzeźbą Michała Anioła, a obok Kaplica Krucyfiksu. W kaplicy św. Sebastiana pomodlimy się przy grobie św. Jana Pawła II. Kolejno udamy się na Zatybrze, dzielnicę słynącą z niepowtarzalnej atmosfery i małych restauracji ze świetną kuchnią regionalną. Nawiedzimy kościół Matki Boskiej Zatybrzańskiej. Następnie udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi. Ciekawą odmiennością od barokowego charakteru tej okolicy  będzie starożytny Panteon. Na placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua usytuowana jest na szczycie kolumny. Tu papież św. Jan Paweł II odmówił modlitwę: „Tobie, Matko Nasza, zawierzam losy ludzkości.” Przejazd na Lateran. Przejście do bazyliki św. Jana – najważniejszej świątyni kościoła rzymskokatolickiego, pierwszej i najstarszej bazyliki chrześcijaństwa. Świątynia jest katedrą biskupów Rzymu – papieży. Ołtarz główny od góry wieńczy gotycki baldachim, wykonany podczas pontyfikatu papieża Urbana V w 1367 r. Święty Jan Paweł II przyjeżdżał tu w Wielki Czwartek, żeby poświęcić oleje. W bazylice dokonywał także święceń kapłańskich. Zobaczymy także Święte Schody i kaplicę San Lorenzo (św. Wawrzyńca). Powrót na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 6: Asyż. Śniadanie. Przejazd do Asyżu, miejscowości nawiedzanej kilkakrotnie przez Świętego Jana Pawła II. Tu na wspólnym spotkaniu modlitewnym z inicjatywy Świętego zgromadziło się około 200 przedstawicieli 31 wyznań chrześcijańskich oraz 11 innych religii. Nawiedzimy bazylikę św. Franciszka, kościół górny ze słynnymi freskami Giotta z życia Świętego oraz kościół dolny z kryptą, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka. Udamy się również do bazyliki św. Klary z kryptą i ciałem świętej. Przejazd do położonej u podnóża Asyżu bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Zobaczymy Porcjunkulę – pierwszy kościół Braci Mniejszych i celę, w której zakończył swe życie św. Franciszek. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Wenecji.
 
DZIEŃ 7: Wenecja. Śniadanie. Przejazd do jedynej w swoim rodzaju dawnej Serenissimy, czyli Wenecji. To historyczne miasto urzeknie nas swym romantycznym klimatem. Dopłyniemy do historycznego centrum. Zobaczymy m.in.: Plac św. Marka, Pałac Dożów – naczelną siedzibę władz Republiki Weneckiej (z zewnątrz), Most Westchnień, Bazylikę św. Marka, dzwonnicę, wieżę zegarową oraz najpiękniejszy most Rialto. Spacer średniowiecznymi uliczkami miasta. Popłyniemy na wyspę Burano, gdzie wyrabiane są artystyczne koronki, a domki rybackie udekorowane są kolorami jak z bajki, a także na wyspę Murano znaną z produkcji szkła ozdobnego. Powrót na obiadokolację i nocleg. 
 

 

DZIEŃ 8: Powrót do Polski. Przydział pakietów śniadaniowych, wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
 
 

 

Świadczenia
 
W cenie podstawowej
Transport autokarem  klimatyzowanym, komfortowym 
7 noclegów
7 Śniadań i 7 obiadokolacji
Opieka pilota 
opłata za Turystyczny Fundusz
Ubezpieczenie KL, NNW oraz od chorób przewlekłych 
Cena nie zawiera
biletów wstępu, przewodników lokalnych i innych wydatków programowych ok. 100 Euro
napoi do obiadokolacji
Uwagi
Wyjazdy z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Łodzi, Częstochowy i Katowic
 

 

 

Dopłaty fakultatywne
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 700zł
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: 59zł

 

 

Terminy i ceny
 
 
Lp od do cena
1. 14-05-2020 21-05-2020 2100 PLN 

 

Informacja i sprawdzenie dostępności miejsc przez formularz
lub bezpośrednio u specjalisty p. Tatiany Kożdoń i Natalii Wojtas
Tel: 33-853-0733 lub Mobile: 881-454-500 (w godz. 8.30-21.00).
Sprawdź dostępność
Interesujące? - powiedz innym:

W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do skorzystania z formularzy

Sprawdź termin / Zadaj pytanie